24 Nisan 1915’te İstanbul’da ne yaşandı?

Standard

Kimine göre soykırım…Kimine göre katliam… Kimine göre ise tehcir… Tek değişmeyen bu topraklarda yaşayan 900 bin Ermeni’nin bu olaylardan etkilendiği…

1915 Olayları her 24 Nisan’da bir kez daha gündeme geliyor, Türkiye uluslararası alanda soykırım tartışmasıyla karşı karşıya kalıyor.

Peki ama neden 24 Nisan? O gün İstanbul’da neler yaşanmıştı?

A Haber Toplumsal Hafıza’da 24 Nisan 1915’te yaşananları masaya yatırıyor. Serdar Korucu’nun özel dosyasında Agos Gazetesi Editörü Sarkis Seropyan 24 Nisan’ı anlatıyor.

“24 NİSAN ASLINDA 11 NİSAN’DA YAŞANDI”
Seropyan olayın Hicri takvime göre 11 Nisan’da yaşandığını ancak takvim değişikliği nedeniyle 24 Nisan olarak anıldığını söyledi. İstanbul’da yaşayan aydınların bir gecede toplanırken kimsenin yaşanacaklardan haberinin olmadığını belirten Sarkis Seropyan, kafile içinde bulunan Krikor Zohrab’ın bir gece önce Talat Paşa ile birlikte tavla oynadığını kaydetti.

“ASLANLARIN ÖNÜNE ATILAN ESİRLER GİBİYDİLER”
Aydınların Çankırı ve Ayaş’a gönderildiğini söyleyen Seropyan, “Roma döneminde aslanların önüne atılan esirler gibiydiler.” dedi.

“HALİDE EDİP, GOMİDAS’I AFFETTİRDİ”
Ermeni aydınların çoğunluğu Kürt olan çeteciler tarafından katledildiğini ifade eden Sarkis Seropyan, kurtulanlardan Gomidas’ın da hüzünlü hikayesini şu sözlerle anlattı:”Halide Edip’in onun sanatına hayran olduğu söyleniyor. Sözde affettirdiler. Şişli’de bir hastanede birkaç yıl yaşadı. Sonra Fransa’ya götürüldü. Çıldırmış değildi, içine kapanmıştı. Hiçbir şey ilgilendirmiyordu onu. Öyle vefat etti.”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s